Ekonomi

Milli trenin yolculuğu başlıyor! 500 kilometre yol alacak

Karaismailoğlu, yaptığı açıklamada, Türkiye Raylı Sistem Araçları Sanayi AŞ’nin (TÜRASAŞ) ürettiği yerli ve milli tren setinin 27 Nisan’da düzenlenen törenle TCDD Taşımacılık Genel Müdürlüğü’ne teslim edildiğini hatırlattı.

Karaismailoğlu, milli trenin bugün saat 20.10’da Ada Ekspresi ile Adapazarı’ndan yolcu seferine başlayacağını bildirdi. “Adapazarı ve Gebze güzergahında sefer yapacak olan milli tren 11 durakta hizmet verecek. Adapazarı-Gebze güzergahında günde 5 sefer yapacak milli elektrikli tren günde yaklaşık 500 kilometre yol yapacak.”sözünü kullandı.

Milli elektrikli trenin bu hattaki konforuyla fark yaratacağına işaret eden Karaismailoğlu, trende çay, kahve ve soğuk meşrubat satışının yapılacağını bildirdi.

Tasarımından üretimine kadar yerli ve milli imkanların kullanıldığı milli elektrikli tren setinin 160 kilometre işletme hızına sahip olduğuna işaret eden Karaismailoğlu, şöyle konuştu:

“Operasyonel ihtiyaçlara göre bölgesel veya şehirlerarası trenlerde kullanılmak üzere 3, 4, 5 ve 6 araç üretilebilmekte olup, 5 araç konfigürasyonunda 324 yolcu taşıma kapasitesine sahiptir. TSE belgesine sahiptir. Türkiye ve Avrupa Birliği ülkelerinde işletilmesi için gerekli olan bu setler, yolcu konforu düşünülerek üretilmiştir.”

niksarajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu