Haber

Kar eridi, 300 metrelik fay kırığı ortaya çıktı

Kar eridi, 300 metrelik fay kırığı ortaya çıktı

Adana’nın Aladağ ilçesinde meydana gelen depremin oluşturduğu fay kırılma izleri havadan görüntülendi.

ADANA – Kahramanmaraş’ta meydana gelen yıkıcı depremden etkilenen Adana’da, karlar kalkarken Aladağ’da fay hattının oluşturduğu yarıklar havadan görüntülendi. Karların erimesiyle ortaya çıkan fay kırığının ormanlık alanı 300 metre ayırdığı dikkat çekti.

Adana’nın Aladağ ilçesine bağlı Ceritler Mahallesi Tereli mevkiinde deprem sonrası fay sınırının oluşturduğu yarık, bölgedeki karların erimesiyle ortaya çıktı. Ceritler Mahallesi Muhtarı Nabi Karakız, fay sınırının yaşadıkları depremin ardından ortaya çıktığını belirterek bilgi verdi.

Fay sınırını ilk köyün sakinleri tarafından belirlendiğini belirten Muhtar Karakız, “Burada birinci Kahramanmaraş depreminde bir fay hattı oluştu. İkinci depremde çatlaklar daha da arttı. Köylüler fark etti. Yetkililere haber verdik. 300 metre civarında fay hattı oluştu. Burada yarım metre kar oluştu.Farkında değildik karlar eriyince çıktı. Balyoz darbesi gibi bir ses ve patlama sesi duyduk. Kayalık bölgede yollara çok sayıda kaya düştü ve belediyemizle birlikte yollarımızı kayalardan temizledik. Hasarlı evlerimiz de var” dedi.

300 metrelik fay kırılmasının derinliğinin yer yer 3 metreyi bulduğuna işaret eden Karakız, bu manzaraların depremin şiddetini bir kez daha gözler önüne serdiğini söyledi.

karayaziajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu